Alzheimer’a Ne İyi Gelir ?

Hollanda’da yapılan bir araştırmada 1900 ile 1920 yılları arasında doğan 676 sağlıklı erkeğin zihinsel performansları 10 yıl boyunca periyodik olarak izlendi ve düzenli kahve tüketen katılımcıların zihinsel performanslarının kahve içmeyenlere göre daha iyi durumda olduğu tespit edildi.

2014 yılında Alman ve Fransız araştırma grubunun yapmış olduğu bir başka araştırmada Alzheimer semptomları bulunan farelere düzenli olarak kafein verildi ve araştırma sonunda kafein tedavisi uygulanan farelerin beyininde Alzheimera sebep olan Tau Proteinleri ile Beta-Amiloid-plaklarının birikiminin engellendiği, hatta geriye dönük düzelmeler olduğu görüldü. Bunun yanı sıra Meyve suyu ve Antioksidanlar ,  Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri , siyah çikolata da yapılan araştırmalara göre iyi geldiği saptanmıştır.

Haftada toplam en az 3 saat spor yapmak gerekiyor. Örneğin her gün yarım saat orta tempoda yürüyüş, bisiklet sürme ya da yüzme en ideal olanı. Beyin jimnastiğinin Alzheimer’ın ilerlemesini yavaşlattığını gösteren birçok araştırma bulunmakta , bu yüzden sürekli yeni birşeyler öğrenip beyin hücrelerinin çalışmaşını teşvik etmemiz gerekiyor.

Zerdeçal (curcumin) beyne zarar veren alzheimer plaklarını eritici bir özelliğe sahiptir. Buna göre zerdeçal beyinde alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını önlemekle kalmaz. Hastalık varsa yavaşlatır ve belki tamamen ortadan kalkmasını bile sağlayabilir.

Unutkanlığa iyi gelmesi ile bilinen en köklü bitkilerden biri biberiyedir. Bunun yanı sıra gingko biloba , gotu kola, şevketibostan , melisotu da Alzheimer hastalığına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!