Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Tuzlu suyu büyük yudum içerek başınızı geriye doğru alarak boğazınızda çalkalayın ve suyu tükürün. Tuzlu su gargarasını günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

Ballı limon karışımını ister bitki çayından isterseniz de normal çayda yapabilirsiniz. Yapmanız gereken çayınıza birkaç damla limon sıkmak ve 1 tatlı kaşığı bal eklemek.

Boğazınızı yumuşatmak için bitkisel içerikli pastil kullanabilirsiniz. Ballı su da iyi bir alternatiftir.

Bol bol sıvı almayı ihmal etmeyin. Günde minimum 1,5 litre su tüketin.

Papatya çayı tüketmek boğazınızı rahatlatacaktır.

Çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak ılık suya karıştırın ve sabahları bu karışımı aç karnına için.

Hatmi kökü, boğaz ağrısını kaplayan ve yatıştırıcı olan mukus benzeri bir madde içerir. Sadece kuru kökün bir kısmını çay yapmak için bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlarken boğaz ağrısını hafifletebilir.

Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yiyerek balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz papatya çayınızın ya da yeşil çayınızın içine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keçiboynuzu ekleyip içebilirsiniz. Keçiboynuzu soluk borusu ve civarındaki mikropları bir araya toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

Başınızın sığacağı kadar tencerenin içinde 1 litre suyu iyice kaynatın. Kaynattıktan sonra başınızı tencerenin içine eğin ve su buharının dışarı kaçmaması için başınızın üzerine bir havlu örtün. Hafif hafif suyun buharını soluyun.

Boğaz ağrısının neden olduğu yutkunmadaki zorluğu geçirmek için 1 tane karanfili çiğneyin. Karanfil enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. 

Günde 2-3 bardak şekersiz ada çayı içmek boğazınızı rahatlatır ve enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olur .

Zencefil çayı, tavuk çorbası, C vitamini içeren besinleri kullanmak da boğaz yanmaları için verilebilecek tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Uyku öncesi bir bardak ballı süt tüketilmesi, hem daha rahat ve kolay uyumaya hem de iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Taze sarımsak ve tavuktan elde edilen ılık bir çorba, bağışıklık seviyesini yükseltecek ve boğazda oluşan enfeksiyon ve ağrıları etkili bir şekilde kesecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!