Gribe Ne İyi Gelir ?

C vitamini yönünden zengin olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon tüketilmelidir.

Bitki çayları da gribe iyi gelecektir. Özellikle kuşburnu, zencefil ve adaçayı etkili birer hastalık kovucudur.

Nane ve limon karışımı bir şeyler yaptıktan sonra içip yatağa girmeniz hemen terlemeniz virüsleri etkisiz kılabilir.

Yapılan çalışmalarda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediği ve bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğu görüldü.

Karabiber meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde kullanılması özellikle  boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu biliniyor.

Grip çorbası tarifi : Bu çorba tarifi için gereken malzemeler, 1 limon suyu, 1 adet kuru soğan, 3 adet havuç, 6 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil, 3 adet kereviz, 5 diş sarımsak ve yarım lahanadır. Öncelikle bu çorbanın yapılışı için işe lahana, kereviz, havuç ve soğanı doğrayarak yarım saat boyunca tencerede ağzı kapalı şekilde haşlamak gerekmektedir. Sonrasında, rendelenmiş sarımsak ve zencefil de eklenerek yaklaşık 5 dakika daha beklenmelidir. Son olarak ocaktan alınan işlem, blenderden geçirilerek ve içerisine limon suyu da katılarak tüketildiğinde çok etkili bir şekilde gribi kısa sürede yok edecektir.

Grip olan kişi bolca sarımsak tüketmesi mikrobun kırılmasına yardımcı olacaktır.

Terlediğiniz zaman gripten etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için sıcak sıvı özellikle nane limon gibi karışımları tüketerek, sıcak bir ortamda battaniyeyi üstünüzü atarak uyuyun.

Kış aylarında bol sıvı tüketimi özellikle de günde 2 litre su içmek çok önemli. Su, kanın bütün hücrelere yeterli miktarda oksijen taşımasını, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını, özellikle kış aylarında hasta eden bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale gelmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!