Kalp Yağlanmasına Ne İyi Gelir ?

Orta büyüklükte bir bardak haşlanmış suyun içine ufak ufak doğranmış, bir yemek kaşığının yarısı kadar kanavcı otu atılıp demlenmesinin ardından ,günde iki kez sabah, akşam olmak suretiyle tok karnına birer su bardağı içilmelidir.

Hemen hemen aynı ölçeklerde fasulye kabuğu, aslan kuyruğu, hindiba kökü, at kuyruğu, dul avrat otu, darüfülfül, şahtere otu, eğir otu, öküzgözü,kabarcıklı alg, sedef otu, beşparmak otu,çoban çantası, melissa, ayrık otu, izlanda yosunu, civan perçemi, kuş otu, kedibaşı, yalancı akdiken, bu gramajın iki misli ökse otu ve yine bu gramajın üç misli arjantin çayı katılıp (havanda dövülerek) toz haline getirilir. İki fincan soğuk suyun içine iki çay kaşığı bitki harmanı katılıp on iki saat bekletildikten sonra, bir çay fincanı sabahleyin ısıtılarak süzüldükten sonra, bir çay kaşığı süzme bal ilavesi ile içilir. Diğer yarısı ise akşam içilir.

Orta ebatlarda bir bardak sıcak suyun içine , ince kıyılmış birer çay kaşığı ıhlamur ve oğul otu katılıp demlenmesi, az bir zaman bekledikten sonra süzgeçten geçirilerek günde 2 iki kez , sabah kahvaltılarından on sekiz dakika sonra, ve geceleri uyumadan 48 dakika önce birer su bardağı içilir .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!