Mide Bulantısı Nasıl Geçer ?

Günde 2 – 3 bardak zencefil çayı içerek mide bulantılarını hafifletmeniz mümkündür.

Sindirilmesi zor olan gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalık yiyecekleri tercih etmeniz daha doğru olur. Krakerler tadı ve kokusu ağır olmadığı için mide bulantısını bastırmak için oldukça kullanışlıdır.

Limonun ekşi tadı ya da yalnızca kokusu dahi mide bulantısının hafiflemesini sağlar.

Hamilelikte mide bulantısı ile mücadele etmek için; üzüm, meyve kurusu, yeşil çay, nane, nar, greyfurt, elma, salatalık, galeta, limon, zencefil, mandalina gibi gıdalardan destek alınabilir.

Mide bulantısı için 1/2 çay kaşığı tarçın tozunu 1 bardak kaynamış suyun içine atıp karıştırın ve yudum yudum için .

Ağzınızda kötü bir tat varsa karbonat, tuz ve ılık su karışımı ile ağzınızı çalkalayın. Bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 çay kaşığı karbonat, 3/4 çay kaşığı tuz ve 4 bardak ılık su. Çalkaladıktan sonra tükürün.

Midenizi sakinleştirmek için yudum yudum su için.

O yüzden mideniz bulandığında iki büklüm yatarak midenizi kasmak yerine doğrulun ve midenize baskı gelmeyecek şekilde dik oturun.

Mide bulantınızın yoğun olduğu zamanlarda ensenize soğuk kompres yapın. Birkaç dakika boyunca tutacağınız bu buz kompresi size iyi gelecektir.

Taze nane ya da nane yağı koklayabilir, nane çayı içebilir, nane şekeri emerek hem ferahlayabilir hem de mide bulantınızı bastırabilirsiniz.  

Kişniş tohumlarını ya da yapraklarını kısık ateşte kaynattıktan sonra süzebilir ve içebilirsiniz.

Elma suyunun çeyrek bardağına bir çay kaşığı zencefil tozu katarak ve blender ile karıştırarak içebilirsiniz.

Hamilelikte , sabahları sadece kızarmış ekmek ya da birkaç kraker yemek, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak, soğuk yemekleri ve küçük öğünleri tercih etmek, yemek yapmamak, yemeklerden sonra yatmamak, gün içinde yudumlayarak içeceğiniz yeterli sıvıyı almak, bol elbiseler giymek, dinlenmek ve bulantı sorununu düşünmemek gibi basit önlemler yardımcı olacaktır.

Türk kahvesi özellikle mide ekşimesi ve kusma hissine iyi gelir. Sindirimi düzenlediği gibi, ağır yemek yiyenlere de yardımcıdır.

Evinizde odanın penceresini açık bırakılması veya düzenli olarak havalandırılması bulantıyı azaltacaktır. Temiz havada yürüyüş yapılması mide bulantısına olan zihnen yapılan odaklanmadan uzaklaştırıp rahatlama sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!