Nasır Nasıl Geçer ?

Her akşam yatmadan önce ayaklarınızı 10 dakika boyunca sıcak suda tuttuktan sonra güzelce kurulayın.  Ardından aktarlardan satın alabileceğiniz ponza taşını 3-5 dakika boyunca nasırınıza sürtebilirsiniz. Sürtme işlemini tamamladıktan sonra yine aktarlardan alabileceğiniz hint yağına pamuk batırın ve sabitleyerek bandajlayın. Ertesi gün bandajı çıkardıktan sonra gün içinde birkaç kez daha hint yağı uygulayın. Nasırınız iyileşene kadar birkaç gün bu işlemi tekrar edin.

Öncelikle bir kovayı ılık suyla doldurun ve içerisine 2-3 yemek kaşığı karbonat koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu suyun içerisine ayaklarınızı sokun ve 10-15 dakika kadar bekletin. Ayaklarınızı çıkardıktan sonra kurulayın ve nasırın bulunduğu bölgeyi ovun.

Bir su bardağının 3’te ikisini su ile doldurun ve kalanını beyaz sirke ile tamamlayın. Seyrelttiğimiz bu karışımı bölgeye hafifçe sürün. Bandaj ile üzerini kapatın ve gece yatarken açık durumda bırakın. Sabah kalktığınızda ise ponza taşı yardımıyla ovarak kalınlaşan derinin pul pul dökülmesini sağlayabilirsiniz. Not : Beyaz sirkeyi saf şekilde kullanmayın su ile karıştırın.

Buzu ince bir bezle sarın ve etkilenen bölgeye iki dakika boyunca buzla masaj yapın. Bölgeyi kurutun ve nasıra biraz terebentin yağı sürün. Daha sonra üzerini bandajla kapatın ve sabaha kadar bekletin. Bunu yatmadan önce her gün yapın.

Yatmadan önce, bir damla sirkeyi normal deriye temas etmeyecek şekilde nasırlı bölgeye uygulayın ve alanı bir bandaj yardımıyla örtün, bir gece bekleyin. Ertesi sabah bölgeyi ponza taşı ile temizleyin. 

Ayaklarınızı yıkarken ayak törpüsü kullanmanız yararlı olacaktır. Ölü derinin yumuşakken temizlenmesini sağlarsanız, sonrasında nasıra dönüşümünü önlemiş olursunuz. 

Yumuşak deriden yapılmış ayağa tam oturan ve sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bir parça soğan doğrayın ve beyaz sirke dökün en az 24 saat süresince dinlendirin. Soğan dilimini nasırın üzerine bastırın ve bir bandajla örtün. Her gece bu yöntemi tekrarlayın.

İlaçlanmamış bir nasır bandı kullanın ve nasırın çevresine sarın. Üzerine birkaç damla Hint yağı dökün. Yerine yerleştirmek amacıyla bir yapışkan bant ile örtün. Bunu gün süresince uygulayabilirsiniz.

Yatmadan önce vazelin ile ayağınıza masaj yapın. Daha sonra ayağınıza badem yağı sürün. Temiz bir çorap giyip gece uyuyun. Ertesi gün ponza taşını (topuk taşı) nasırlı olan bölgeye sürtelim .

2 yemek kaşığı shea (karita) yağı ile 4 yemek kaşığı balı karıştıralım. Bu karışımı ayaklarımıza sürelim ve 18 dakika bekletelim. Ardından ayaklarımızı ılık su ile yıkayalım . Bu yöntemi 4 – 5 gece devam ettirelim .

Domatesin posasını çıkarın ve doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayın. Sonra, bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin. Yatmadan önce her gün uygulayın.

Gece uyumadan önce nasırlı bölgeye soğan ya da sarımsak koymak, nasırı iyice yumuşatır. Sabah, nasır ponza taşı ya da törpü ile temizlenmelidir.

Ayak nasırının tedavisinde en kolay yollardan biri etkilenen bölgeyi epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suya batırmaktır. Alanı yumuşatmaya yardımcı olur, böylece sert cildi fırçalamayı ve ayaklarınızı enfeksiyondan uzak tutmayı kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!