Romatizmaya Ne İyi Gelir ?

Frenk Üzümü yapraklarını sıcak suda bekletip içmek, romatizmal ağrılara engel olur.

Turp , siyatik, lumbago, romatizma ve nevralji hastalığında çok faydalıdır

Ayak otu Saponin ve silica maddeleri eklemlerin direncini artırarak romatizma ağrılarını önlemektedir.

Özellikle iltihaplı romatizmanın tedavisinde son derece etkili olan sarımsak; doğal bir antibiyotik olarak vücutta romatizmaya ve ağrılara neden olan kimyasalların etkilerini azaltıyor Gün içerisinde 1-2 diş sarımsağı küçük küçük dilimler halinde tüketerek; romatizmanızı doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz ..

İltihaplı romatizmanın semptomlarını gidermek amacıyla soğuk kompres uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu amaçla yapmanız gereken tek şey buzluktan çıkardığınız birkaç adet buz küpünü temiz bir beze sarmak ve bu bezi vücudunuzdaki iltihap olan bölgeye uygulamak ..

Limon, toksit atıkların vücuttan atılması için patates kabuğu suyuna ilave etki yapar. Limon aynı zamanda lezzet artırıcı etki sağlar. Taze limon alın ve suyunu sıkın. Bu suyu patates kabuğu karışımına ilave edin ve günde 3-4 defa için.

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya 5-6 adet karabaş otunda bir miktar ilave edin. Kısık ateşte beş dakika kaynatın. Süre dolunca hemen süzün. Akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra için.

Kuşburnu yine marmelat olarak tüketildiğinde iltihaplı rahatsızlıklara iyi gelir. Eklem ve romatizma ağrıları hafifletirken kireçlenme rahatsızlıklarına karşı da bir kalkan oluşturur. Armut ve enginar da romatizmaya iyi gelen meyve ve de sebzeler arasındadır.

Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde olan “lignan” içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir.

Yarım litre su kaynatılır, üzerine kiraz sapları atılır, ardından ocak kısılarak 3 dakika demlenir, 3 dakikanın sonunda ısırgan otu ilave edilir. 3 dakika daha kaynatılır. 6 dakika sonra ocak kapatılır. Su ılıklaştıktan sonra süzülür, elde edilen çayın yarısı sabah kahvaltısından sonra kalan kısmı da öğlen yemeğinden iki saat önce içilir. Bu uygulama üç hafta sürdürülür.

Badem, sarımsak ve limon ezilerek ağrı bölgesine sürülebilir. Isırgan otu çayı (uygulama sabah aç karna şekersiz bir fincan sıcak çay şeklinde olmalıdır) içilmelidir. Soğan ezilerek ağrı yerlerine bastırılır ise ağrı azaltmaya yöneliktir, Doğal kaya tuzunun ezilmiş halde ağrı yerlerine bastırılması ile ağrılara iyi gelir. Okaliptüs ağacı yağı ile ağrı yerleri masaj yapılırsa ağrı hafifler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!