Uykusuzluğa (insomnia) Ne İyi Gelir ?

Gece uykunuz bölünmeden , kesintisiz bir uyku çekmek istiyorsanız, en iyi seçenek papatya çayı olmalı. Papatya çayı, doğal bir yatıştırıcıdır ve tansiyonu düşürücü etkisi bulunur.

Kurutulmuş veya taze pasiflora otundan 3-5 gram kaynamış suya konur. 5-7 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Vücudu dinlendiren melisa, 1 bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar atılır. 5 dakika kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip, ılık olarak içilir.

Rahat ettiğiniz ve vücudunuzu dinlendirecek bir yatakta yatmak çok önemlidir. Odanız güneş almamalı ve karanlık olmalıdır.

Bir fincan taze kaynatılmış ve ılık hale getirilmiş suya bir çay kaşığı (2-3 gram ) parçalanmış kediotu kökü ilave edilir ve en az 12 saat bekletilir. Yatmadan 2-3 saat önce bir fincan içilir.

Rezene çok eski dönemlerden beri kullanılan bir bitkidir. Sinir sistemini rahatlatıcı etki verir. Kaslarınızı gevşeterek rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Ihlamur başta uykusuzluk olmak üzere sinirleri rahatlatır, kasları gevşetir ve ağrıları dindirir. Baş, boyun ve karın ağrıları için rahatlatıcıdır.

Çarkıfelek çiçeği bedeni rahatlatır. Uyu getirir. Damar hastalıklarına iyi gelir. Denge bozukluğunu giderir.

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğundan uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasına naneyi de ekleyebiliriz .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!