Yanığa Ne İyi Gelir ?

Yanık sonrası oluşan ağrıları hafifletmede etkili olan çiğ patates ayrıca deride kabarcıkların oluşmasının da önüne geçer. Çiğ patatesi rendeleyip yanık olan bölgenin üzerine yapıştırarak 15 dakika kadar bekletiniz.

Bir yumurtayı kırın ve beyaz kısmını ayırarak yanık bölgenin üzerine tabaka halinde sürün. Kurudukça bu işlemi tekrarlayın.

Güneş yanığı ciltte kuruma ve gerilmeler yaşatır. Ayrıca şiddetli ağrıların oluşmasına sebep olur. Bu ağrıların önüne geçmek ve cildi yumuşatmak için gün içerisinde zeytinyağı ile yanık bölgeyi yumuşatabilir, sonrasında ılık duş ile tamamen cildinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya yağı antiseptik ve iltihap önleyici etkisi ile özellikle ağrılı yanıklarda hızlı bir iyileşme süreci için kullanılabilir. Yine bölgede oluşacak enfeksiyonları engelleyici etkisi bulunan bir yağdır.

Bir yanık oluştuğunda,yanan alan ne olursa olsun ilk yardım, sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmaktır.

Bir bezin üzerine balı yayın ve doğrudan yanık olan bölgenin üzerine koyun. Bu işlemi günde 3 ya da 4 defa uygulayın.

Siyah çayın içerisinde bulunan tanin maddesi yanığın deride oluşturduğu ısıyı azaltır ve tahrişi engeller. Üç siyah çay poşetini birkaç dakika boyunca bir bardak soğuk suya koyun. Daha sonra soğuk çay poşetlerini doğrudan yanık olan bölgeye tutun.

Deniz yanıklarında oluşan ağrıların hafifletilmesi için yanık olmuşmuş bölgelere soğuk kompres uygulamak etkili bir yöntemdir Buzluktan çıkaracağınız bir miktar buz küplerini temiz bir beze sararak vücut bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Uygulanan soğuk ile kan damarları daralarak iltihaplanma riskinin önüne geçilmiş olunur. 

Güneş yanıklarında ve şişliklerinde salatalığın cilde uygulanması hasarlı ve iltihaplı cildin rahatlayarak serinlemesini sağlayacaktır. Salatalığı dilimleyerek uygulayacağınız gibi küçük parçacıklar haline getirdikten sonra ezerek, hamur kıvamında da cildinize sürebilirsiniz .

Hindistan cevizi yağının içerisine bir miktar lavanta yağı ve biraz da aloe vera jeli ekleyerek yanık oluşan bölgelere yavaşça masaj yapılarak sürebilirsiniz. 

Yanık olan bölgelere yoğurt sürüp 5 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!