Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?

0
102

Ağız içi yaraları günümüzde birçok insanda en az bir kerede olsa görülmüştür. Ağız yaraları genellikle aft olarak bilinmektedir. Ağız içerisinde beyaz veya kırmızı nokta şeklinde görülen kabarcıklara ağız yaraları denebilir. Ağız yaraları bazı durumlarda bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Beslenme alışkanlığı ve tüketilen yiyeceklerin ağız yararlarının oluşmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu nedenle gıda alanında insanların kendine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun dışında ağız yaralarının sık görülmesi veya kendini tekrarlaması durumun ciddi sorunların habercisi olabilir. Ağız yaralarının ağrı yapması ve akıntılı olması gibi durumlar insanların karşısına çıkabilmektedir. Bununla alakalı günümüzde ameliyatsız tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ameliyatsız çözüm bularak ağız yaralarından kolayca kurtulabilmek mümkündür. Bunun için zaman gerekmektedir. Ağız yaralarıyla alakalı geçmek bilmeyen bir durum söz konusuysa bununla alakalı bir doktora danışmak gerekir. İnsanlarda gastrit veya reflü gibi durumlar varsa bu durumda ağız yaralarının oluşumu kaçınılmazdır. Bunun nedeni mide asidinin soluk borusuna kaçmasıdır. Bunun için beslenme alışkanlığını gözen geçirmek gerekmektedir. Bunun dışında gereksiz yere ilaç kullanımı ağız yaralarına davetiye çıkaran bir farklı uygulamadır. Ağız içi yaraları olan bir kişi asla sigara ve alkol tüketmemelidir. Bunu gibi tüketimler sonucunda ağız içi yaraların oluşması kaçınılmazdır. Ağız içi yaralarında evde çözüm bulabilmek mümkündür.  Bunun için evde doğal tedavi uygulayabilirsiniz.

Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözüm

Günümüzde ağız yaraları için birçok bitkisel çözüm bulunur. Ağız içi yaraları için iyi gelen şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bu çözümler şu şekildedir;

  • Bitkisel çözümlerden önce gün içerisinde ağız gargarası yapmak ağız içi yaralar için uygundur. Bunun için su içerisine karbona ekleyerek 3 kere gargara yapabilirsiniz.
  • Ağız içi yaralarına iyi gelen şifalı bitkiler arasında maydanoz bulunmaktadır. Maydanozun içerisinde tatmin edici miktarda demir bulunmaktadır. Kolay sindirimi sayesinde mide kaynaklı ağız içi yaralarının oluşmasını engeller. Bunun için maydanozu ezerek suda kaynatabilirsiniz. Ağız içi yaralarına karşı en etkili çözümlerden birisidir.
  • Ağız içi yaralarına iyi gelen bitkisel çözüm olarak nitelendirilen limon ve sirke bulunmaktadır. Limon ve sirke ile ağız içi gargara yapılması bu konuda işe yaramaktadır. Bu şekilde yapıldığında ağız içerisinde bir temizlik sağlanmış olunur. Bu karışımla birlikte gargara yapıldığı zaman ağız içerisinde çok fazla bekletilmemesi tavsiye edilir.
  • Ağız içi yaralarına iyi gelen bitkilerden birisiyse karanfil ve kekiktir. Ağız içi yaralar için temizleyici özelliği taşımaktadır. Gün içerisinde yediğiniz gıdalardan arta kalan bakterilerin temizlenmesi sağlanır. Bu sayede bakterilerin yok edilmesi sağlanmış olur.
  • Ağız içi yaralarına iyi gelen diğer yiyeceklerse elma, ayva ve muzdur. Antioksidan özelliği sayesinde ağız içerisinde iltihaplı yerler tedavi edilir. Bu şekilde doğal çözüm elde etmek mümkündür. Mide asidinin soluk borusuna kaçmasıyla oluşan ağız içi yaralarını engellemekte etkili bir çözümdür.
  • Bir diğer ağız içi yaralarına iyi gelen gıdaysa dut şurubudur. Ağız içi yaralarında inanılmaz bir etkisi bulunmaktadır. Günde 1 veya 2 bardak dut şurubu tüketildiği zaman ağız içi yaraları için çok iyi gelmektedir. Düzenli olarak tüketilirse ağız içi yaraları iyileşmektedir.

Ağız içi yaraları için iyi gelen bitkisel çözümler bu şekildedir. Ağız içi yaralarına ek olarak doğal çözümlerin denenmesine rağmen herhangi bir değişiklik olmazsa bu konuyla alakalı bir hekime gözükmeniz daha olumlu bir adım olacaktır. Doktorun size vermiş olduğu ilaçlarla birlikte yukarıda yer alan doğal çözümleri tüketebilirsiniz. Bunun için kendinize dikkat etmeniz ve düzenli şekilde tüketmeniz önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here