Astıma Ne İyi Gelir ?

0
24

Astım konusunda birçok kişi çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Astım hastalığının günümüzde ne yazık ki tedavisi yoktur. Astım hastalığının belirtilerinin hafiflemesine ve daha az etkilemesine yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Evde çözüm yaparak veya bu konuyla alakalı çeşitli araştırmalar yaparak astım hastalığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Astım hastalığının nedeni günümüzde halen kesin olarak bilinmemektedir. Durum böyle olunca birçok faktör astım hastalığını tetikleyen faktörler olarak değerlendirilmiştir. Bu faktörler;

  • Soğuk hava algınlığı
  • Polen
  • Sigara
  • Aşırı stres
  • Reflü
  • Bazı ilaçlar

Gibi birçok faktör astım hastalığına neden olabilmektedir. Günümüzde astım hastalarının kendilerine iyi bakmaları ve bu süreçte ilgili bilgileri edinerek iyi bir bakım süreci geçirmeleri gerekmektedir.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Astım hastalığının belirtileri arasında nefes darlığı ve nefes alamama, göğüste ağrı ve hırıltı belirtisi oluşur. Astıma iyi gelen doğal çözüm sayesinde evde bu semptomları hafifletebilirsiniz. Astım hastalığına iyi gelen doğal çözümler şunlardır;

Karanfil: Karanfili bir su bardağına koyarak suyla kaynatmanız gerekmektedir. Yaklaşık 5 veya 6 adet karanfil kaynatmak için yeterli olacaktır. Kaynattığınız karanfil süzüldükten sonra bardağa tekrar alabilirsiniz. İçerisine bir kaşık bal ekleyerek daha çok kuvvetli hale getirebilirsiniz. Gün içerisinde iki kere bu karışımı tüketerek astım hastalığının belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

Zencefil: Zencefil bitkisi günümüze hemen her hastalığa şifa olmaktadır. İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan bu bitki, astım hastalığına iyi gelmektedir. Astım tedavisi içerisinde zencefil suyu kullanılır. Bu suyla birlikte nar suyu ve bal karıştırılarak şifalı bir karışım elde edilir. Bu karışım günde iki üç kere tüketildiği halde faydası çok fazla olmaktadır. Her sabah içilmesi durumunda akciğerler temizlenmiş olacaktır.

İncir: Astım hastalığının belirtilerinin hafifletilmesi adına incir, doğal çözümlerden birisidir. Bu doğal çözümleri kullandıktan sonra belirtilerin hafifleyeceğini görebilirsiniz. Bunun için bir gece önceden beklettiğiniz kuru inciri sabahları aç karnına tüketirseniz astım hastalığının semptomları hafifleyecektir. Ayrıca incirin suyunu içerseniz belirtilerin hafiflediğini görebilirsiniz.

Siyah Çay: Siyah çay, içerisinde bulunan kafein sayesinde astım hastalığının belirtilerinin azalmasında yardım olur. Kafein akciğeri temizlediği için içeriye giren hava ve dışarıya çıkan havada herhangi bir problem oluşmaz. Özellikle kahve tüketimini sevmiyorsanız gün içerisinde siyah çay tüketerek astım hastalığının belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için güne üç bardak yeterlidir.

Kahve: Kahvenin içerisine kafein bulunur. Düzenli kahve tüketen insanların astım hastalığına yakalanma oranı çok düşüktür. Ayrıca düzenli bir şekilde kahve tüketimi yapılırsa astım hastalığının belirtileri azalacaktır. Kahvenin gün içerisinde en fazla üç fincan kadar tüketilmesi önerilir. Bu şekilde tüketim yapılabilir ancak çocuklar için tavsiye edilmemektedir.

Bal: Astım hastalığına iyi gelen besinlerden birisi olan bal, evde doğal çözüm ürünlerinden birisidir. Balı tüketmek için sıcak suyu içerisine bir kaşık bal eklemeniz yeterlidir. Bunun için ünde en az 2 bardak veya 3 bardak tüketimi önerilmektedir. Çok basit bir karışım ile astım hastalığının belirtilerini azaltmak mümkündür.

Soğan: Soğanın anti bakteriyel özelliği bulunduğundan hava kanallarının temizlenmesi daha kolay olmaktadır. Bu nedenle salataların içerisinde soğanın bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli olarak soğan tüketirseniz astım hastalığının belirtilerini azaltabilirsiniz.

Kırmızı Biber: Kırmızı biberin acı olanını düzenli olarak tüketmeniz halinde hava kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlara göre düzenli kırmızı biber tüketiminde akciğere ve boğazdaki sıvılar uyarılmaktadır. Bu sayede öksürükler kesilmektedir. Rahat bir şekilde nefes almak ve astım ataklarını hafifletmek istiyorsanız kırmızı biber tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here