Bel Fıtığına Ne İyi Gelir ?

0
27

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, omurların arasında yer alan kıkırdaktaki dokunun yırtılarak omuriliğin içerisinden çıkıp kalçadaki ve bacaktaki sinirlere baskı yapmasıyla oluşur. Bel fıtığı olan kişilerde çoğu zaman belde ağrı veya kalçaya yayılan ağrı mevcuttur. Sürekli olarak ağır kaldırma veya uzun süre oturarak çalışmak, fazla kilo sahibi olmak gibi birçok etkeni bulunmaktadır. Belin içerisinde 5 adet omur kemiği bulunmaktadır. Kemiklerin arasında disk adı verilen kıkırdak bulunmaktadır. Bu diskler omurganın dayanıklılığını etkiler. Bele gelen şok dalgasını emer ve kontrol altına alır. Diskler bir çeşit amortisör görevi görmektedir. Bu disklerin kayması veya hasar alması sonucunda bel fıtığı ortaya çıkabilir.

Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler

Gün içerisinde basit bir şekilde egzersiz yaparak bel fıtığınızdan kurtulabilirsiniz. Bel fıtığını evde doğal tedavi yöntemleriyle çözebilmek mümkündür. Bu egzersizler şu şekildedir;

Daire egzersizi: Bu egzersizi yapmak için yere uzanın ve daha sonra ayaklarınızı havaya kaldırıp havada daire yapmalısınız. Bu şekilde havada daire yaparak 15 dakika boyunca egzersiz yapabilirsiniz.

Mekik: Bel fıtığı ağrılarınız bir diğer egzersiz çözümü mekik pozisyonudur. Mekik pozisyonunda bacağınızı dikerek uzanınız. Bunun ardından yalnızca boynunuzdan destek alıp kalkarak 20 dakika boyunca bu hareketleri yapabilirsiniz.

Yüz Üstü Egzersizi: Yüz üstü egzersizini bel fıtığına karşı yapabilmek mümkündür. Bunun için yüzüstü olacak şekilde yere uzanınız. Ardından dirseklerinizi kullanarak yere tutununuz. Bir bacağınızı havaya kaldırıp indirerek egzersizi yaklaşık 10 dakika boyunca yapabilirsiniz.

Omuz ve Boyun: Sırt üstü uzanarak omzunuzu ve boynunuzu bel ağrılarına karşı kullanabilirsiniz. Bunun için omzunuzu ve boynunuzu yaklaşık 10 dakika boyunca kaldırıp indiriniz.

Bu hareketleri düzenli bir şekilde yaparak kısa süre içerisinde fıtık ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Günümüzde bel fıtığı problemi olan kişiler çeşitli yöntemleri kullanarak ağrılarını hafifletmektedir. Bel fıtığı problemlerinde çeşitli uygulamalar yaparak fıtığın ağrılarını gidermeniz mümkündür. Bunun için;

  • Bel fıtığı ağrıları için buz uygulaması yapabilirsiniz. Özellikle akut ağrılar için birebirdir. Buz uygulamasını gün içerisinde 2 kez yapabilirsiniz. 30 dakika boyunca buz uygulamasını yapmak fıtık ağrılarınızın azaltılmasına yardımcı olur.
  • Bel fıtığına iyi gelen uygulamalar arasında sıcak uygulamasıdır. Sıcak su torbasıyla 30 dakika boyunca ilgili bölgeye uygulama yapabilirsiniz.
  • Bel fıtığına iyi gelen bazı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler arasında aksöğüt bitkisi bulunmaktadır. Aksöğüt bitkisinin içerisinde salisin maddesi bulunmaktadır. En etkili bitkisel çözümlerden birisi budur. Bel fıtığı ağrılarını yatıştırıcı özelliği bulunur.
  • Bir diğer bel fıtığı ağrısını azaltan yöntemse sarımsak kürüdür. Sarımsak mucizevi bir bitkisel tedavi yöntemidir. Her derde deva olan bir bitkidir. Bel fıtığı ağrılarınızı geçmesi adına 2 veya 3 çiğ sarımsak tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerin içerisine katabilirsiniz. Sarımsak yağını kullanarak ağrılı bölgeye gün içerisinde masaj yapabilirsiniz.
  • Her derde deva olan bir diğer bitkisel yöntemse papatya çağıdır. Bel ağrısına iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Papatya çayı tükettiğiniz zaman kaslar gevşer ve bel ağrılarınız yatışır. Özellikle bel fıtığını rahatlatarak derin bir nefes almanızı sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde gün içerisinde bel ağrısı daha az hissedilir. Papatya çayını istediğiniz an tüketebilirsiniz.
  • Rezene tohumu sayesinde bel fıtığı ağrılarınızdan kurtulmanız mümkündür. Kendinize evde doğal tedavi uygulamak istiyorsanız rezene tohumu bunun için iyi bir seçenektir. Rezene tohumunu bir bardak suyun içerisine 10 gram ilave ediniz. Bunun ardından kaynatarak gün içerisinde 2 kere içilmesi yeterlidir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ağrılarınızdan kurtulmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here