Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

0
62
bogaz-agrisi

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı, genellikle kış aylarında ortaya çıkan ve solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla birlikte daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Boğaz ağrısına genellikle bakteriler ve virüsler neden olur. Boğazın en arka kısmında yer alan yanma hissi şeklinde hissedilmektedir. Kişiler boğaz ağrısına sahip olduğunda genellikle hasta olacağını hisseder. Bu şekilde gerçekleşen boğaz ağrısına çeşitli belirtiler eşlik edebilmektedir. Bu belirtiler genellikle hapşırma, halsizlik, öksürük, ateş veya yutkunmada zorluk gibi belirtiler olabilir. Boğaz ağrısı çeken kişilerde genellikle bademcik şişmesi görülebilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısında bakteriler enfeksiyon oluştuğu sırada doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir. Virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarda doktorlar çoğunlukla ilaç vermezler. Bunun gibi durumlarda doktorlar tarafından genellikle gargara tedaviler önerilir. Bunun yanında boğaz ağrısını kısa sürede atlatmak için bol su içilmesi önerilmektedir. Boğaz ağrıları, bademciğin şişmesi gibi durumlar kişiler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bunun gibi belirtiler genellikle 7 gün içerisinde kaybolur. Boğaz ağrısını evde doğal çözüm kullanarak atlatmak istiyorsanız yumuşak gıdalar tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. Ayrıca bakterilerin yok olması amacıyla tuzlu suyla gargara gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz. Bu şekilde boğaz ağrısından kurtulmanız mümkündür.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günümüzde evde doğal tedavi yöntemlerini kullanarak boğaz ağrısını atlatabilmek mümkündür. Boğaz ağrısına iyi gelen tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Boğaz ağrısına iyi gelen gıdalardan birisi baldır. Bal, halk arasında boğaza iyi geldiği sıklıkla bilinir. Boğaz ağrısının giderilmesinde son derece etkilidir. Ayrıca öksürüğü keser ve özellikle gece öksürüklerini dindirme özelliği bulunur. Gün içerisinde düzenli olarak bal tüketimi boğaz ağrısına iyi gelmektedir.
  • Boğaz ağrısına iyi gelen bir diğer tedavi yöntemiyse tuzlu sudur. Bunun için ılık suyun içerisine tuz ekleyiniz. Ekledikten sonra ağzınızın içerisinde gargara yaparak ağız içerisinde yer alan bakterilerden kurtulabilirsiniz. Bu şekilde boğaz ağrısının azalmasında etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca bademcik şişmesinin önüne geçer. Gün içerisinde 3 veya 4 kere yapılabilir.
  • Boğaz ağrısına iyi gelen çaylardan birisi papatya çayıdır. Papatya çayı özellikle uykusuzluğa iyi geldiği bilinir. En etkili iltihap çözücülerden birisidir. Papatya çayı boğaz ağrısına, öksürüğe ve bademcik şişmesine neden olmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelmektedir. Bu nedenle boğaz ağrısına karşı etkili bir doğal çözümdür.
  • Nane çayı boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı, bademcik şişmesi gibi belirtilerin geçmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Antibakteriyel ve antiviral özelliği olduuğundan öksürüğün giderilmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Boğaz ağrısı için etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.
  • Ada çayı boğaz ağrısına iyi gelir. Ada çayını gün içerisinde tüketebilirsiniz ancak ağızda gargara yoluyla tedavi gerçekleştirilebilir. Ada çayı boğaz ağrısına, öksürüğe ve bademciğe iyi gelmektedir. Gün içerisinde düzenli olarak uygulama yapıldığında etkili sonuçlar alınabilir.
  • Çemen otunu çiğ olarak tüketebilirsiniz. Boğaz ağrısına iyi gelmekle birlikte tahrişe ve iltihaplara iyi gelmektedir. İltihap oluşumuna karşı etkili bir yöntemdir. Antifungal özelliği sayesinde çok etkili bir tedavi yöntemidir.
  • Elma sirkesinin boğaz ağrısına iyi geldiği bilinir. Antibakteriyel özelliği sayesinde boğazdaki mukusun parçalanması sağlanır. Düzenli olarak yapılan gargarayla bakterilerin yayılması önlenir. Bunun için bir su bardağına 2 kaşık elma sirkesi eklenebilir. Gün içerisinde 2-3 saatte bir gargara yapılması halinde boğaz ağrılarınız hafifleyecektir.
  • Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı yemeklerde kullanabilirsiniz. Bunun için taze sarımsağı direkt yiyebilir veya yemeklere ekleyebilirsiniz. Boğaz ağrısının giderilmesinde etkili bir rol oynar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here