Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir ?

0
21

Ciltte nemin azalması, cildin kurumasına yol açmakta. Özellikle dudakların kuruması ile bunu çok iyi fark edersiniz. Bunun sebepleri arasında kuru hava, sıcakların artması, mevsim değişikliği ve hastalık belirtisi olarak yüksek ateş gibi sebepler yer almakta. Bundan dolayı şifalı bitkilerden yararlanarak cildinizi tekrardan eski gücüne kavuşturabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu için En İyi Çözümler

Cilt kuruluğu konusunda birçok bitkisel çözüm yöntemleri bulunmakta. Bu yöntemler sayesinde cildinizi tekrardan nemlendirerek eski haline getirebileceksiniz. Özellikle kuru bir yerde yaşıyorsanız bu durumların olması muhtemeldir. Bundan dolayı birkaç bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Bal ve zeytinyağı, cildin eski güzelliğine kavuşması için yapılması gereken adımlardan birisidir. Cildin tekrar hızlı bir şekilde yumuşaması için bir kap içerisinde 1 tatlı kaşığı bal ve zeytinyağını karıştırın. Sonrasında bu karışımı kuruluk yaşanan bölgeye hafifçe bastırarak masaj yöntemi ile uygulayın. Aradan yaklaşık 30 dakika geçtikten sonra karışımı sürdüğünüz bölgeyi ılık su ile yıkayın. Bu sayede sorununuza evde çözüm bulmuş olacaksınız.

Doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise aloe vera bitkisinden faydalanmaktır. Bu bitki, doğal nem verici özelliği ve cilt esnekliğini arttırıcı etkiye sahip olmasıyla cildinizin nemli kalmasını sağlayacaktır. Kullanmak için aloe vera bitkisinin yaprağını soyarak jelini çıkarın. Buradaki jeli masaj yaparak cildin kuru bölgelerine sürün. Jeli 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile sürdüğünüz bölgeyi yıkayın.

Doğal çözüm yöntemlerinden bir diğeri ise avokado kullanmak. Vücut sistemini düzenleyen avokado, aynı zamanda vücuttaki kuruluğu da giderici bir etkiye sahiptir. Topladığınız 2-3 adet avokadoyu ezerek püre haline getirin. Püre haline getirilen avokadoların üstüne 1 tatlı kaşığı bal dökün. Bu karışımı kuruluk yaşanan bölgeye sürdükten sonra 30 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile yıkayın.

“Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?” diye soranlar için bir diğer çözüm yöntemi ise elma sirkesidir. 1 çay bardağı kadar mikropların baş düşmanı olan elma sirkesini bir kaba dökün. Sonrasında 1 çay bardağı suyu da üzerine ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımı ile masaj şeklinde cildinize uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here