Egzamaya Ne İyi Gelir ?

0
25

Egzama Nedir?

Atopik dermatit, halk arasında egzama olarak geçer. Egzamanın ilk belirtileri arasında ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklıktır. Kronik bir cilt hastalığı olan egzamanın herhangi bir bulaşıcılığı bulunmamaktadır. Genetik yatkınlığı olan insanlarda egzama görülme ihtimali daha fazladır. Aile bireylerinde yakın zamanda egzama görüldüyse diğer aile bireylerinde bu ihtimal daha fazla olmaktadır. Genetik olarak yatkınlığı olan bir kişi hayatının herhangi bir döneminde egzama hastalığına yakalanabilir. Egzama çoğunlukla stres faktörüyle birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda egzama daha kolay ortaya çıkar. Bununla birlikte karaciğer rahatsızlığı olan ve kozmetik ürünlere karşı hassasiyeti olan kişilerde ortaya çıkma ihtimali diğeri insanlara göre daha fazladır. Egzamanın bununla alakalı birçok belirtisi bulunmaktadır. Egzamanın belirtileri şu şekildedir;

 • Cilt yüzeyinde tahriş veya kaşıntı
 • Tahrişin oluşmasıyla birlikte kanama ve yanma görülmesi
 • Cildin kuruması ve pul pul gözükmesi
 • Ciltte ortaya çıkan içi sıvı dolu kabarcıklar
 • Cildin iyice pürüzlü bir hal alması
 • Kızarmış ve iltihaplı bir cilt

Gibi belirtileri bulunmaktadır. Cildinizde herhangi bir sıra dışı görüntü oluştuğu zaman bu konuyla alakalı bir dermatolog hekime gözükmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede erkenden hastalığın teşhisi konabilir ve bununla alakalı çözümler alınabilir. Günümüzde bununla alakalı birçok bitkisel çözüm bulunur. Evde doğal tedavi yaparak egzamanın belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Günümüzde egzamanın belirtilerini iyice hafifletmek adına bazı yöntemlere başvurulabilir. Bununla alakalı kaşıntıdan kurtulmak için bitkisel üretimler bulunmaktadır.

 • Egzamaya iyi gelen tedavilerden birisi yulaf tozudur. Yulaf tozunu iltihapları ve tahrişi engelleyici özelliği bulunur. Evde tedavi için en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Kaşıntıları azaltmak adına küveti ılık suyla doldurarak işlem yapabilirsiniz. Küvetin içerisine iki bardak yulaf tozu koyarak dökünüz. Suyun içerisinde  20 dakika boyunca durduktan sonra çıkarak iyice kurulanınız. Egzamanın belirtilerini bu şekilde hafifletebilirsiniz.
 • Egzamanın belirtilerini hafifletmek adına uygulayacağınız bir diğer tedaviye aloe veradır. Aloe vera iltihap giderici özelliğe sahip bir tedavi yöntemidir. Aloe vera bitkisi sayesinde iltihaplar ve kaşıntılar giderilir. Aloe vera bitkisinin içerisinde çıkan jelleri sıkarak çıkarınız. Ardından egzama olan bölgeye sürerek uygulama yapabilirsiniz. Sürdükten sonra bölgenin kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra su ile durulayarak haftada 2 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
 • Egzamayı geçiren bir diğer yöntemde salatalıktır. Salatalığın içerisinde bol miktarda su bulunmaktadır. İltihap karşıtı özelliği sayesinde egzama hastalığına iyi gelmektedir. Bu nedenle dilimlere bölerek salatalığı buz dolu bir kaba alabilirsiniz. Suyu süzdükten sonra salatalıkları egzama olan bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Egzamaya iyi gelen tedavilerden birisiyse dut kurusudur. Dut kurusunun kullanılarak ciltte oluşan yanma ve kaşıntının belirtileri azalacaktır. Bunun için bir avuç dut kurusunu 5 dakika su içerisinde kaynatınız. Sur biraz daha ılık olduktan sonra egzama olan ellerinizi ve ayaklarını su içerisinde 10 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Bu yöntemi üç veya dört kere kullandıktan sonra etkilerini görebilirsiniz.
 • Egzama için birebir olan papatya sayesinde kaşıntılar azaltılabilir. Bunun yanında kızarıklık ve şişkinliği azaltan bir yöntemdir. Bir yemek kaşığı papatyayı bir bardak su içerisinde kaynatmalısınız. Ardından çay gibi demleyerek 15 dakika bekletiniz. Suyu süzdükten sonra bir bez yardımıyla egzama olan bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Son olarak yararlarının saymakla bitmediği bir diğer bitkiyse zerdeçaldır. Zerdeçal sayesinde  egzamanın diğer belirtilerini hafifletebilirsiniz. İltihap ve bakteri engelleyici özelliğe sahiptir. Bunun için yarım çay kaşığı zerdeçalın içerisine süt ekleyiniz. Bu karışımı kaşıntının olduğu bölgeler uygulayınız. Gün içerisinde 2 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here