İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir ?

0
94

İdrar Yanması

Sık sık idrara çıkan kişilerin acılı ve yanmalı şekilde idrar yapması oldukça can sıkıcı ve acı veren bir durumdur. İdrar yanması konusunda nasıl bir yol izleyeceğini düşünen kişiler bu konuda çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Özellikle idrar yanması konusunda birçok araştırma mevcuttur. İdrar yanması problemleri, idrar yolunun iltihaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu soruna bakteriler neden olmaktadır. İdrar yanması problemi çocuklarda nadiren görülür. İdrar yanması problemleri erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir. İdrar yanmasına ilişkin birçok doğal tedavi yöntemi günümüzde bulunur.

İdrar yolları enfeksiyonunun en önemli belirtisi idrar yanması problemidir. İdrar yanması problemleri genellikle idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanan bir problemdir. İdrar yollarında ortaya çıkan iltihap durumlarında buna teşhis olarak idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. Bu problem sıklıkla alt idrar yollarında meydana gelmektedir. İdrar yanması dışında başka belirtiler görülürse bu konuda doktora danışılmalıdır. İdrar yanmasına ek olarak şu belirtiler görülebilir;

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarda ağrı oluşması
 • İdrarda zayıflık
 • İdrarı tutamama veya altına kaçırma
 • İdrarda kan görülmesi
 • Alt karında ağrı

Gibi belirtiler idrar yanmasına ek olarak görülebilir.

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

Günümüzde idrar yanmasına iyi gelen birçok doğal çözüm bulunur. Ancak bu konuda uzmanların ve herkesin önerdiği en önemli sıvı sudur. Gün içerisinde bol bol su içerek idrar yanması probleminden kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkündür. Düzenli olarak su içildiği takdirde mesanenin düzenli olarak yıkanması sağlanır. Böylece enfeksiyon oluşumu olmadan bakteriler idrar kanalından dışarıya atılır. İdrar yanmasına iyi gelen sudur fakat idrar yanmasına iyi gelmeyen bazı sıvılarda bulunur. Bu sıvıları tüketmeniz önerilmemektedir. Özellikle idrar yanması problemi olan kişilerin kahve, alkol ve diğer çeşitli içecekleri tüketmemesi önerilmektedir. Bu tüketimi tamamen kesemeyen kişiler en azından azaltma yoluna gidebilirler. Özellikle idrar yanması problemi olan kişilerin mutlaka sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında bitkisel tedavi idrar yanmasına iyi gelebilir. İdrar yanmasına iyi gelen şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bununla alakalı bitkisel çayların düzenli olarak tüketimi idrar yanmasına iyi gelebilir. İdrar yanmasına iyi gelen uygulamalar şu şekildedir;

 • Bol bol su içmek
 • Gaz yapıcı içeceklerden uzak durmak
 • Baharatlı gıdalardan uzak durmak
 • İdrarı tutmadan tuvalete gitmek
 • Hijyen kurallarına önem vermek
 • Sigara veya alkol tüketiminden uzak durmak
 • Ayakların üşümemesini sağlamak

Bunun gibi uygulamalar idrar yanmasına iyi gelmektedir. İdrar yanmasını gün içerisinde akut olarak atlatabilmeniz daha olasıdır. Eğer sürekli devam eden bir yanma ve ağrı bulunuyor ve buna değişik belirtiler eşlik ediyorsa derhal doktora gidilmelidir. Günümüzde idrar yolu rahatsızlıkları çok basit bir şekilde teşhis edilir. Bunun için sadece idrar testinin yapılması yeterlidir. Hastanede genellikle bununla alakalı antibiyotik verilmektedir. Uzun süre boyuna antibiyotik kullanımı zararlı olabilmektedir. Bununla alakalı doğal çözüm bulunmaktadır.

İdrar Yanması Nasıl Geçer?

İdrar yanmasının geçmesi için bununla alakalı olarak yukarıda yazılan önerileri takip edebilirsiniz. Bitmek bilmeyen bir ağrı ve yanma söz konusuysa bununla alakalı bir doktora başvurmak daha iyi bir adım olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu için tıbbi olarak tedavi almak gerekebilir. Bunun için doktorların size uygulamak istediği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Doktorlar tarafından reçete edilen tüm ilaçları belirtilen miktarlarda almak gerekir. Tıbbi tedavilere ek olarak evde doğal çözüm üretebilirsiniz. Bunun için bol su içmek, yaban mersin suyu içmek gibi doğal çözüm elde edebilirsiniz. Kafein ve alkol tüketiminden bu süre zarfında uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here