Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir ?

0
27

Mide Şişkinliği

Türkiye’de hemen hemen herkeste görülen mide şişkinliği sorunu bazı zamanlar rahatsızlık yaratabiliyor. Karnın üst bölgesinde ağrı veya şişkinlik hali midede sıvı toplanması gibi durumlara bağlı olarak gelişen bir durum olabilir. Bununla birlikte bu şişkinliğe çözüm olarak evde doğal tedavi uygulanabilir. Midede biriken gazlar midenin şişmesini sağlar. Sindirim sonucunda ortaya çıkan gazlar vücuttan tahliye edilemezse insanlar bu konuda rahatsızlık çekebilir. Bunun neticesinde insanlar hastaneye gitmek zorunda kalabilmektedir. Mide şişkinliği diğer belirtilerle birleşirse bu konuda mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Nefes darlığı veya kalp rahatsızlığı gibi belirtilerle birleşebilir. İnsanlar sık sık oluşan gaz çıkarma isteğini çeşitli bitkisel çözüm uygulamalarını kullanarak atlatabilir. Bu durum hafif belirtileri olan kişiler için geçerlidir. Mide şişkinliğinin birçok nedeni bulunur. Mide şişkinliğinin nedenleri şu şekildedir;

 • Sağlıksız beslenen kişilerde gazlar dışarıya tahliye edilememektedir. Gazlı içeceklerin sık tüketilmesi vücutta gazın bulunmasını sağlar. Bu gaz birikimin arttıran içeceklerden birisidir. Gün içerisinde 3 veya 4 öğünden fazla bir yeme alışkanlığının olması durumunda bu durum şişkinliğe neden olabilmektedir.
 • Sindirim sisteminin içerisinde yer alan parazitler mideyi rahatsız ederek şişkinliğe neden olabilir.
 • Aşırı alkol tüketimi şişkinliğin bir diğer unsurudur. Mideyi rahat ettirmek amacıyla alkol birikiminin engellenmesi gerekir.
 • Aşırı stres hali midede gaz birikimine neden olan bir başka nedendir.
 • Sağlıksız beslenme sonucunda oluşan hazımsızlıklar midede birikme sorunu yaratabilir.
 • Sindirim sistemi hastalığı

Gibi nedenlerden dolayı şişkinlik meydana gelebilir.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Midede şişkinliğe iyi gelen birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu bitkisel çözümler sayesinde hafif olan belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz. Ciddi bir belirtiniz yoksa ve sadece şişkinliğini bulunuyorsa bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Mide şişkinliğine iyi gelen bitkiler;

 • Mide şişkinliğine iyi gelen bitkilerden birisi zencefildir. Zencefilin temel amacı bağırsak içerisinde yer alan parazitleri yok etmektir. Bu sayede hazımsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Gün içerisinde düzenli bir şekilde zencefil tüketiminin insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır.
 • Nane çayını tüketmek şişkinliğe iyi gelmektedir. Sindirim sisteminin içerisinde yer alan parazitlere karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca midede oluşan gazları tahliye etmeye yardımcı olur. Nane çayını düzenli olarak tüketerek şişkinlikten kurtulmanız mümkündür.
 • Midede şişkinliğe iyi gelen bitkilerden birisi rezenedir. Özellikle gün içerisinde 2 bardak rezene çayı tüketirseniz midede oluşan şişkinlik azalacaktır. Ayrıca karın ağrısı veya spazm giderici özelliği bulunmaktadır. Tüketimiyle sağlığa birçok faydası bulunur. Gün içerisinde tüketilirse mideyi rahatlatır ve gaz çıkarılmasına yardımcı olur.
 • Mide şişkinliğine iyi gelen bir diğer tedavi yöntemiyse limonlu sudur. Sindirim sistemi hastalıklarına limonlu su iyi gelmektedir. Bağırsak enfeksiyonuna karşı doğal bir savunmacıdır. Midedeki gazın tahliye edilmesini sağlar. Şişkinlikten kurtulmak için önemli bir yöntemdir.
 • Yüzde 85 oranında içerisinde su bulunan ananas sayesinde mide şişkinliği sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Gün içerisinde düzenli bir şekilde ananas tüketerek hazımsızlık sorununu giderebilirsiniz. Mide rahatsızlıklarına karşı doğal bir ilaçtır.
 • Mide şişkinliğine iyi gelen bir diğer tedavi yöntemiyse yoğurttur. Yoğurdun içerisinde kültür bakterileri bulunur. Bu bakteriler sayesinde midenin içerisindeki besinler daha çabuk sindirilir. Bu nedenle yemeklerden sonra yoğurt tüketmek faydalı olmaktadır.
 • Mide şişkinliğine iyi gelen rezene çayından sonra bir başka çay çeşidiyse papatya çayıdır. Papatya çayı uykusuzluğa iyi gelmesiyle bilinir. Şişkinlik veya hazımsızlık şikayeti olan kişiler gün içerisinde papatya çayını tüketebilir.

Mide şişkinliğine iyi gelen bitkiler bu şekildedir. Eğer hafif belirtileriniz varsa bu yöntemleri evde deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here