Romatizmaya Ne İyi Gelir ?

0
16

Romatizma Nedir?

Romatizma hastalığı tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ağrılı bir süreçtir. Bağışıklık sistemindeki sorunlarla hastalık şiddetlenir ve eklemlerde iltihaplanmaya neden olabilir. Tedavisi uzun süren romatizmalarda eklemlerin hareket kabiliyeti iyice azalır. Günümüzde romatizma hastaları için kullanılan tedavi yöntemlerinde belirtilerin azaltılması hedeflenmiştir. Belirtilerin iyice etkisini azaltarak yok olmasını sağlayacak tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Gün içerisinde romatizmaya karşı doğal çözümlerle romatizma hastalığının hafif bir şekilde geçirilmesi sağlanabilir. Gün içerisinde doğal tedavi yöntemleri kullanılarak romatizmanın iltihaplanmalarını, ağrılarını hafifletebilirsiniz. Bu süreçte doktorunuzla birlikte entegreli olarak doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizmaya iyi gelen birçok yiyecek ve bitki bulunur. Romatizmaya karşı iyileştirici güçler bu bitkilerde bulunur.

  • Romatizmanın belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olacak olan tedavi yöntemlerinden birisi enginardır. Enginarın içerisinde bolca folik asit ve potasyum bulunmaktadır. Bu içerikler sayesinde kemikler güçlenmektedir.
  • Romatizmaya iyi gelen tedavi yöntemleri arasında domates bulunur. Domates tam anlamıyla bir c vitamini deposudur. Kemiklere verdiği kuvvet sayesinde romatizma hastalığında oluşan ağrıları yok etmesiyle bilinir.
  • Fasulye sayesinde romatizma hastalığının belirtileri azaltılabilir. Ayrıca böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Bir diğer yöntemde kereviz, romatizma hastalığının tedavisi içerisinde kullanılmaktadır.
  • Romatizma hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir diğer potasyum kaynağı pancardır. Böbrekleri çalıştırır ve kemikleri kuvvetlendirir. Özellikle kemik ağrısı çeken kişilerin belirtilerini hafifletmektedir. Vücudun içerisinde tuz oranını dengelemekle yükümlüdür.
  • Romatizma tedavilerinde kullanılan bir diğer yöntemde hurmadır. Hurmanın içerisinde bulunan demir sayesinde kemikler kuvvetlenir. Önemli bir enerji kaynağı olmasıyla birlikte besin değeri yüksektir. Bu nedenle romatizma tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılır.
  • Tedavi yöntemleri arasında Kavun’da bulunur. Kavunun içerisine bulunan c vitamini sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Ayrıca içerisinde A vitamini ve betakaroten bulunmaktadır. Vücudu temizleyici bir etkiye sahip olmakla birlikte romatizmaya iyi gelmektedir.
  • Eklem bölgelerine ovuşturularak biber sürülürse kan dolaşımı hızlanır. Bu nedenle biberin romatizma tedavisinde etkili bir rolü bulunur.

Romatizma Nasıl Geçer?

Romatizmanın günümüzde çok etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle romatizmanın belirtilerinin azalmasına yönelik tedavi çalışmaları yapılmaktadır. Buna yönelik olarak romatizmanın tedavisinde ilerleme kaydedebilmek adına çeşitli doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal tedavilerinden birisiye tahıldır. İçeriğinde bulunan doğal kimyasallar sayesinde eklem yanmaları geçici olarak durabilir. Bunun yanında romatizmaya bağlı olan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bunun gibi evde doğal tedavi yöntemlerini deneyerek belirtilerini hafifletebilirsiniz. Romatizmanın geçici olarak geçmesini sağlayabilmek adına bir diğer yöntemse kekiktir. Kekiğin içerisinde bulunan Timol adındaki yağ sayesinde vücuttaki yağlar parçalanır. Kekik yağı banyo ortamında sürüldüğü zaman romatizmaya bağlı ortaya çıkan ağrılar son bulabilir. Bunun gibi yöntemler geçici olarak rahatlamaya sebep olabilir. Bunun yanında zencefil kullanarak romatizma yanmalarını ve ağrılarını azaltabilirsiniz. Günümüzde birçok insan tarafından önerilen bir diğer yöntemse kuşkonmazdır. Kuşkonmazın içerisine C Vitamini, E vitamini ve Folik asit bulunmaktadır. Kuşkonmaz yenildiğinde vücudun içerisinde bulunan zehirli kalıntılar kolaylıkla atılmaktadır. Bu nedenle romaizmal hastalıklar için birebirdir. Doktorlar bu konuda kuşkonmazı tavsiye etmektedir. Romatizmaya bağlı ortaya çıkan ağrıları hafifletmek veya geçici olarak kesmek istiyorsanız bunun için papatya, lavanta, melisa ve anason bitkilerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkilerin romatizmal ağrıları kesme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında zencefil, kekik, karanfil, biber ve mercan baharatlarını yemeklerin içerisinde bolca kullanabilirsiniz. Yemeklerin içerisinde kullandığınızda düzenli bir şekilde tüketmiş olacaksınız. Ağrılarınızı ve yanmalarınızı kontrol altına almak adına bu tarz tedavi yöntemlerini evde deneyebilirsiniz. Bu sayede hayat kalitesi yükselmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here