Uykusuzluğa (insomnia) Ne İyi Gelir ?

0
62

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğundan uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasına naneyi de ekleyebiliriz .

Günümüzde uykusuzluğa iyi gelen birçok doğal çözüm bulunur. Bu doğal çözümleri tüketerek uykusuzluk sorunundan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu yiyecekler şu şekildedir;

Süt ve Süt Ürünleri: Yatmadan önce ılık süt içmek vücudu yatıştırıcı özelliği bulunur. Bu özelliği sayesinde uykuya daha kolay dalarsınız. Ayrıca yoğurt ve ayran uykuya geçmenize yardımcı olur.

Muz: Muz tüketmeniz halinde kaslar gevşer. Muzun içerisinde bulunan magnezyum ve potasyum sayesinde kaslar kolay bir şekilde gevşer. Gevşediğiniz sırada daha kolay uykuya dalarsınız.

Marul: Marul tüketerek aynı şekilde kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde tüketilmesi halinde uykuya dalmak daha kolay hale gelir.

Ceviz: Gün içerisinde düzenli bir şekilde ceviz tüketilirse melatonin hormonu çalışır. Uykusuzluk sorunu için çok etkili bir çözümdür.

Bal: Gün içerisinde bir kaşık bal tüketerek uykusuzluk sorununa iyi gelir. Özellikle papatya çayının içerisine bal eklendiği zaman mükemmel bir karışım elde edilmiş olunur.

Brokoli: İçerisinde bulunan mineraller sayesinde kaslar gevşer. Sinirlerin ve kasların gevşemesiyle birlikte uykusuzluk sorunu ortadan kalkar. Gece yatmadan önce tüketilmesi halinde uykuya dalabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Yulaf Ezmesinin içerisinde magnezyum, potasyum bulunur. Zengin içeriği sayesinde kahvaltılarda tüketilebilir. Ayrıca gece saatlerinde tüketildiğinde uykunun getirilmesine yarar. Yulaf ezmesini uzmanlar sütle birlikte tüketmeyi önermektedir. Bu şekilde tüketildiğinde geceleri uykuya daha kolay dalabilirsiniz.

Bunun gibi yiyecekleri tüketerek uykusuzluk sorunlarınızı kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

Uykusuzluk Nedenleri

Günümüzde birçok kişi geceleri uyumakta zorlanabilmektedir. Durum böyle olunca geceleri uyuyamayan kişiler gündüzleri uyuyabilmektedir. Uykusuz kalan insanlar durduk yere uykusuz kalmazlar. Bununla alakalı birçok neden bulunur. Bu nedenler;

  • Çevresel Faktörler
  • Depresyon
  • Bunalım
  • Stres
  • Maddi Sıkıntılar
  • Sağlık Sorunları
  • Aşırı kafein tüketimi
  • İlaç kullanımı
  • Sağlıksız yaşam tarzı
  • Teknoloji bağımlılığı

Şeklinde sıralanabilir. Özellikle günümüzde birçok kişi teknolojiyle fazla zaman geçirerek bu konuda geceleri uykuya geçiş evresinde gereksiz yere direnmektedir. İnsanların teknolojik cihazlarla fazla ilgilenmesinin nedeni ilgisini çok çekmesi ve bunun uykusundan daha değerli olmasını hissetmesidir. Bu nedenle bozulan uyku düzeni bir süre sonra alışkanlığa dönüşebilmektedir.

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğundan uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasına naneyi de ekleyebiliriz .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here